top of page

Funkcionális edzés

Mi a funkcionális edzés?

A funkcionális edzések gyakorlatainak alapját, a mindennapi mozgások adják, mint például guggolások, húzó és toló mozgások, emelések. Lényege, hogy a testet egészként kezeli, és a gyakorlatok nem egy, hanem egyszerre több izomcsoportot is megmozgatnak.

Az edzés során több eszközt is használatba vesznek, például TRX, kettleball, kézi súlyzók stb. Kiknek ajánlott? Bárkinek, hiszen sokoldalúan fejleszt. Akár fiatalnak, akár idősebbnek. Ülőmunkát végzőknek és sportolóknak is. Fogyókúrázóknak, és azoknak, akik szeretnék a sérülések utáni rehabilitációt meggyorsítani.

Erősíti a kondicionális képességeket, erősíti a törzs izmait. Jótékony hatással van a vérkeringésre, ezáltal fejlődik az állóképesség. Növeli a tanulási képességeket, csökkenti a stresszt és a nyugtalanságot. Csökkenti a hát fájdalmakat, fejlődik az izomzat, valamint javítja az ÉLETMINŐSÉGET.

Kettlebell(Girya)

A kettlebell, vagy más néven girya egy tradicionális orosz vas súlyzó, ami leginkább egy olyan ágyúgolyóra hasonlít, amelynek fogantyúja van. Karrierjét mint mezőgazdasági szerszám kezdte, ezt az eszköztb használták a termény lemérésekor ellensúlyként. Hamar felfedezték azonban a kettlebell gyakori emeléséből adódó pozitív élettani hatásokat.

Eltérően a hagyományos súlyzóktól, a kettlebellen a fogás nem a tengelyen történik, vagyis a kettlebell markolata messze esik a súly középpontjától. Ez azt jelenti, hogy a gyakorlatok közben folyamatos koordinációt és nagy erőkifejtést igényel. A helyes kivitelezés kizárólag egyszerre több izomcsoport bevonásával, illetve ezek összehangolásával érhető el.

A gyakorlatok végzése során az egész test koordinált együttműködése szükséges, így egyszerre fejlődik a láb, a kar, a mozgáskoordináció és a koncentrációs készség. Kettlebell edzéseken a gyakorlatokat teljes mozgástartományban végezzük, ezért nem következik be az izmok rövidülésének köszönhető merev mozgás. Sőt, a kettlebell edzéseken végzett gyakorlatoktól hajlékonyabbak, dinamikusabbak, mozgékonyabbak leszünk. Zsírégetésben pedig verhetetlen.

A kettlebell helyesen használva felér egy egész edzőteremmel és elfér a kezedben... Nem mi találtuk ki, nem most találtuk ki... Közel 300 éve itt van, létezik, használják, csak eddig sokan nem vettek róla tudomást. Pedig aki kipróbálta, már tudja, tapasztalja és hirdeti...

TRX és Mobilizáció

A TRX-es edzésnél a saját tested használod ellenállásként és az intenzitást is te határozod meg, így lehetséges, hogy ugyanazt az eszközt használja egy elit katona és egy modell is. Egy TRX-es edzés sokkal intenzívebb, mint egy cardio edzés, sokkal több kalóriát égetsz el rövidebb idő alatt. Az anyagcserét is annyira felpörgeti, hogy az edzés utáni regenerációban (a szervezetünk visszaállása az egyensúlyi állapotba) legalább annyi kalóriát égetsz el, mint edzés közben. Egy zsírégető cardio edzés utóégető hatása ehhez képest minimális. Figyelem, mielőtt saját magad elkezdenéd az edzéseket érdemes végzett TRX edzőhöz fordulni. Menj le csoportos TRX órára és próbáld ki ezt a fajta edzésmódszert!

A mobilizáció fontossága, hogy a testmozgás élvezetessé és valóban hasznossá is váljon, az edzések előtt és után is. Kiemelt figyelmet kell fordítani az ízületek nyújtására és mobilizálására. Sokan azt gondolják a két fogalomról, hogy egyet jelentenek, pedig valójában más funkciót a test sokkal jobban fogja bírni a terhelést, ez pedig nemcsak a sportoláshoz, hanem a hétköznapi fizikai teendők elvégzéséhez is elengedhetetlen. Mobilizáláskor a nem terhelt ízület teljes mozgástartományában történő átmozgatását kell elvégezni. Ennek hatására, a laza mozdulatok által az ízületekben egyenletesen eloszlik a bennük lévő ízületi folyadék, illetve a keringés és az izomzat vérellátása kis mértékben megemelkedhet, ami pedig kiváló kiindulási alap egy erőgyakorlathoz. A rendszeresen elvégzett mobilizációs gyakorlatok segítenek enyhíteni a pillanatnyi ízületi merevségeket és feszülést, hozzájárulnak a súlyzós edzések során elvégzendő gyakorlatok pontos, hatékony és biztonságos végrehajtásához. Hosszú távon a mobilizáció egészséges mértékben növeli a mozgásteret, mivel visszaállítja az izomzat rugalmasságát, ezek pedig jótékony hatással bírnak a váz- és mozgásszervi rendszer egészségére.

bottom of page